Przeważająca część towarów konsumpcyjnych dostarczana jest drogą lądową. Nasze partnerzy z zadowoleniem monitorują cały proces transportowy, od monitorowania paliwa po analizę jakości jazdy i danych z tachografów. W ostatnim czasie integratorzy coraz częściej stają przed specyficznymi zadaniami związanymi z transportem niektórych grup towarów w chłodniach, dla których ważne jest utrzymanie odpowiedniej temperatury (są to produkty przemysłu chemicznego, leki, kwiaty, łatwo psujące się artykuły spożywcze).
Przy tym, koszt instalacji i utrzymania systemów monitoringu chłodni będzie stanowił mniej niż 1% kosztów utrzymania floty pojazdów przewoźnika, i znacznie zwiększy bezpieczeństwo przewożonych produktów. Rozwiązanie to może być realizowane na kilka sposobów: instalacja dodatkowych czujników temperatury lub zastosowanie urządzeń rejestrowych na chłodniach.
Zmiany warunków klimatycznych podczas przewożenia takich towarów powodują znaczne straty (nawet do 15% objętości produktów mlecznych), które muszą być rekompensowane przez przewoźników (jeśli udowodniona zostanie ich wina) i firmy ubezpieczeniowe (co zwiększa koszty ubezpieczenia w przyszłości). Często nieuczciwi kierowcy celowo wyłączają lodówki, aby zaoszczędzić paliwo.W ciepłych krajach, po wyłączeniu urządzenia, temperatura w zbiorniku może wzrosnąć do 35°C. W takich warunkach towar staje się nienadający się do spożycia w terminie krótszym niż 1 godzina.
Regulatory temperatury, które są zamontowane w agregatach chłodniczych przez producenta, pozwalają na monitorowanie stanu ładunku podczas całej podróży. Zastosowanie specjalnych systemów monitoringu chłodni w połączeniu z systemem Wialon umożliwia monitorowanie zmian temperatury w czasie rzeczywistym, otrzymywanie powiadomień w przypadku znacznych wahań temperatury, rejestrowanie przypadków otwierania/zamykania drzwi i wyłączania agregatów chłodniczych, a także analizowanie stanu agregatu chłodniczego w różnych okresach czasu.
Jeśli posiadasz w swojej flocie chłodnie Carrier i Thermo King - dzięki naszemu rozwiązaniu możesz zdalnie monitorować temperaturę we wnętrzu chłodni podczas całej podróży. Można to zrealizować poprzez podłączenie urządzenia do monitorowania GPS do rejestratora temperatury DataCold, iBox или EuroScan.
Korzyścią tego rozwiązania jest brak dodatkowych kosztów instalacji czujników temperatury - wszystkie wymagane informacje z rejestratora temperatury przekazywane zostają bezpośrednio do systemu Wialon.
Po podłączeniu, system monitoringu dostarczy Ci danych o poziomie temperatury i stanie pracy Twojej chłodni.
Czujnik temperatury pozwala na monitorowanie temperatury w izotermie, boksie lub chłodni. Takie rozwiązanie jest często stosowane, gdy pojazdy nie mają czujnika temperatury lub gdy nie ma technicznej możliwości podłączenia do rejestratora.
Do instalacji potrzebny jest kabel i wywiercenie otworu w ścianie ciężarówki. Ta metoda zapewni najbardziej niezawodną transmisję danych z czujnika temperatury do urządzenia GPS. Minusem rozwiązania przewodowego jest to, że nie będzie ono działać na samodzielnych chłodniach.
Przewodowy czujnik temperatury może pracować w połączeniu z czujnikiem otwarcia/zamknięcia drzwi. W ten sposób Wialon pokaże Ci, jak często drzwi były otwierane podczas całego rejsu i jak to wpłynęło na zmianę temperatury w chłodni.
Mimo że zarówno bezprzewodowe, jak i przewodowe czujniki temperatury pozwalają rozwiązać ten sam problem, to rozwiązanie bezprzewodowe jednak ma kilka istotnych przewag.
Bezprzewodowe rozwiązanie pozwala na przesyłanie danych o temperaturze za pomocą sygnału radiowego. Oznacza to, że nie ma potrzeby stosowania drogiego cenowo okablowania ani ingerencji w obudowę karabinu, żeby czujnik działał. Czujnik należy po prostu zamontować na wewnętrznej stronie przyczepy za pomocą wkrętów samogwintujących, dwustronnej taśmy klejącej lub opaski kablowej.
Ta metoda montażu zajmuje nie więcej niż 5-10 minut i pozwala na szybkie usunięcie i przeniesienie czujnika do innej chłodzni bez konieczności angażowania naszego specjalisty.
Jeśli Państwa chłodnie nie mają rejestratorów temperatury, rejestrator temperatury pozwala na zdalne monitorowanie temperatury przewożonego w chłodni ładunku.
Celem narzędzia jest umożliwienie maksymalnej kontroli nad pracą chłodni, dlatego zapewnia ono możliwości monitorowania zarówno ekspedytorowi, jak i kierowcy.
Zrealizowane jest to za pomocą urządzenia pokładowego i aplikacji mobilnej dla systemu Android.
Pokładowy rejestrator temperatury odbiera dane bezpośrednio z chłodni i przesyła je do systemu Wialon za pośrednictwem urządzenia GPS. W ten sposób dyspozytor może zobaczyć aktualne parametry i tworzyć raporty o temperaturze za dowolny okres. Na dzień dzisiejszy urządzenie jest kompatybilne z chłodniami ThermoKing SLX 200/300/400, Carrier Maxima 1200/1300, Supra, Zanotti DFZ, TFZ, UNO.
W tym samym czasie kierowca może zobaczyć aktualne dane o temperaturze i stanie agregatu chłodniczego na ekranie swojego smartfona. Specjalna aplikacja powiadomi o krytycznym poziomie temperatury za pomocą alarmów dźwiękowych i wizualnych.